Kategorije
Broj 3 Krik znanosti

Quantum

🕒 3 min

“Onaj koji nije šokiran kvantnom teorijom je ne razumije.”

Niels Bohr (i, slično, drugi)

Vjerojatno ste već vidjeli ovu sliku, takozvanu “najinteligentniju fotografiju svih vremena”. Na njoj su prikazani sudionici pete Solvayeve konferencije o elektronima i fotonima iz 1927. Mnogi od njih su kasnije osvojili Nobelove nagrade ili su čak već tada bili dobitnici. Ovdje su se sastali kako bi raspravili novu teoriju koja je uskoro postala jednim od temelja moderne fizike – kvantnu teoriju.

Riječ “kvantno” u rukama medija postala je gotovo magičan izraz za nešto teško i nepoznato. Sigurno ste to već primijetili, bilo u znanstvenom kontekstu, bilo kad su je u nekom filmu stavili na početak kakvog inače neuzbudljivog izraza kako bi se činio neobičnim i bitnim. Ovo, u kombinaciji s izrekama poput one s početka, ostavlja dojam da je kvantna mehanika naprosto nepristupačna i zastrašujuća.

Ako pak uspijete prijeći preko tog početnog straha od kvantne čudnovatosti i pokušate naučiti nešto više, možda na kraju završite s tim istim doživljajem – kvatna fizika je neshvatljiva. I, da – jest teška. Nije intuitivna pa njene temeljne ideje izgledaju besmisleno, pogotovo ako vam je prijašnje poznavanje povezanih tema ograničeno. Međutim, to ne znači da mora niti treba ostati rezervirana samo za najbriljantnije znanstvenike. Niels Bohr nije pokušavao odvratiti ljude od kvantne fizike nazivajući je šokantnom, htio ih je potaknuti da pogledaju ponovno i dublje.

Manjit Kumar napisao je Quantum s ciljem da bar dijelom poništi taj efekt nepristupačnosti. Ova knjiga ne pruža toliko uvod u koncepte kvantne mehanike, koliko razlaže kontekst u kojem je nastala. Pokazuje koliko je ovo novo područje bilo zbunjujuće i za same znanstvenike koji su ga stvarali, a uz to objašnjava upravo kako su to učinili. Predstavlja temeljne ideje kvantne mehanike korak po korak, kronološki, a usput ističe svaku relevantnu prekretnicu u izgradnji nove teorije.

Imajte na umu da Quantum nije pisana za potupune laike. Izvrstan je uvod u samu znanost, pa nužno koristi dosta formalnog jezika. Ipak, autor ju je učinio maksimalno pristupačnom dodatkom pojmovnika i preporučene literature.

Vratimo se na onu slavnu fotografiju. Ljudi na njoj pomogli su revolucionirati fiziku i, posljedično, znanost kao takvu. Koliko je samo (ne)vjerojatno da je toliko genijalnih umova živjelo i radilo u znanosti istovremeno? Quantum priča o tome da srž revolucije ne leži u tome tko je bio prisutan, već kada. Ovi su ljudi živjeli u razdoblju u kojem je taman postalo moguće otkriti mane stare fizike i to su pravilno iskoristili kako bi stvorili novu. Shvaćanjem ovog povijesnog konteksta možemo napokon razumjeti kako se točno došlo do kvantnih ideja. Knjiga također govori o životima i odnosima ljudi koji su sudjelovali na Solvayevim konferencijama, a koji su bili bar onoliko zanimljivi koliko i njihov rad.

Savršeno detaljna, a i dalje probavljiva popularnoznanstvena knjiga o kvantnoj mehanici možda nikad neće biti napisana. Svaki pristup ima mane jer je tematika vrlo kruta. Međutim, ako će ijedna knjiga prići blizu statusu najbolje u ovom području, onda je to Quantum.


Ako biste ipak htjeli konceptualni uvod u kvantnu mehaniku, In Search of Schrödinger’s Cat Johna Gribbina dobra je opcija. Ako bi vam odgovaralo nešto s manje fizikalnog jezika, Uncertainty Davida Lindleya izvrsna je alternativa.

Ako nemate pristup knjigama, a ipak biste željeli bolje razumjeti kvantnu mehaniku, postoji mnoštvo besplatnih opcija na internetu s kojima možete početi:

1. A Brief History of Quantum Mechanics – Sean Carroll
2. The Titanium Physicist Podcast – Ben TIppet

Autor i voditelj Ben Tippet na Titanium Physicist podcastu traži od svojih sugovornika da objasne teme iz svojih područja bez previše terminologije. Stoga je podcast pristupačan gotovo svima, bez obzira na količinu predznanja. Mnoge epizode fokusiraju se na kvantne teme, često nekako povezane s pop kulturom.


Jesmo li vas uspjeli zainteresirati? Imate li već iskustva s nečime što smo spomenuli? Imate li svojih preporuka? Recite nam u komentarima!

Autor Laura Busak

Laura je studentica fizike s velikom ljubavi za sve povezano sa svemirom. Voli svirati i slušati glazbu, čitati, promišljati i općenito raditi što god joj padne na pamet, nerijetko do bar 2 ujutro.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.