Kategorije
Broj 3 Vijesti

Pričajte s nama!

🕒 3 min

S obzirom da je vrijeme godišnjih odmora, danas vam ne donosimo novu priču, nego vas želimo informirati o našoj S3 alumni anketi. Pa svežite pojaseve i pripremite se za nešto statistike!

Vjerojatno već znate, no jedan od razloga zašto smo pokrenuli ovaj blog jest da želimo pričati sa svojim alumnijima. Kako to radimo?

Napravili smo kratku anketu s pitanjima o vama i vašim karijerama, nadopunjenu pitanjima o vašim iskustvima s Ljetne škole znanosti te završeno s pitanjem biste li željeli ostati u kontaktu s nama. Naša prvotna ideja je bila da vas upoznamo bolje, da saznamo gdje se nalazite kako bismo npr. organizirali reunione u različitim zemljama, ili kako bismo saznali nešto o vašim karijerama pa npr. stavili vas u kontakt s ljudima koji možda traže studenta ili bi vam mogli dati dobar savjet. Zvuči dobro, jelda?

No takva anketa ima svoje izazove, pogotovo jer naša Škola postoji dulje od desetljeća, naši organizatori su volonteri koji se uvijek mijenjaju te, iako ostave podugačku listu emailova, oni potencijalno isteknu (i pritom nisu poslani svima). Nadalje, kako bismo uspostavili takvu mrežu kontakata, trebamo vas. Nemojte brinuti jeste li premladi ili prestari, jeste li promijenili svoju karijeru i skroz napustili znanost ili ste odustali od sveučilista! To su sve naše priče, i to su priče koje nam međusobno pomognu da rastemo zajedno!

I, gdje se nalazimo trenutno?

Krenuli smo od naše najmlađe generacije, 2019., i poslali emailove polaznicima, organizatorima, voditeljima radionica i projekata unazad sve do 2011. To znači da smo poslali 450 emailova dosad!

Jesi li sudjelovao na barem jednoj od Škola u periodu od 2011. do 2019., a nisi primio mail s linkom na našu anketu? Piši nam na alumni@drustvo-evo.hr ili summerschoolofscience@gmail.com kako bi joj dobio pristup!

Pregledavanjem naših kolekcija od 2011. do 2019., pronašli smo nekoliko naših dugogodišnjih S3 heroja:

 • ljudi koji su najduže ostali uključeni u S3 (5 puta) – Sebastijan Dumančić i Nikolina Šoštarić (Hrvatska)
 • najviše vođenih projekata (4 puta) – Renan Gross (Izrael)
 • od nule do heroja – osoba uključena u sve uloge na Školi (4 puta) – Nemanja Janković (Srbija)
 • višestruki polaznici s najviše povrataka (3 puta) – Mislav Unger i Antonia Bukovac (Hrvatska)

Bravo za njih! No, imajte na umu da smo tek zagrebli površinu. Imamo još nekoliko godina punih podataka koje moramo pregledati!

I, što smo sve skupili dosad?

Dosad smo zaprimili 105/450 (23.3%) odgovora, od kojih je 60 žena i 45 muškaraca. Također, anketu je ispunilo 54 Hrvata, 10 Španjolaca, 7 Mađara, 5 Srba i Francuza, 4 Nijemaca, 3 Bošnjaka, po 2 iz SAD-a, Rusije i Portugala, i po 1 iz Gruzije, Izraela, Danske, Belgije, Litve, Slovenije, Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Ujedinjenog Kraljevstva, Nizozemske i Indije. Poprilično dobar mix, zar ne?

Doduše, većina živi u drugim zemljama, pa mi predlažemo potencijalne reunione u idućim zemljama:

 • Hrvatska – 38 ljudi
 • Švicarska – 10 ljudi
 • Španjolska – 8 ljudi
 • Ujedinjeno Kraljevstvo – 7 ljudi
 • Srbija, Njemačka – 6 ljudi
 • Belgija, Mađarska – 5 ljudi
 • Francuska – 4 ljudi
 • Kanada, Česka – 2 ljudi

I zamislite, to je bazirano na trenutnim podacima, tko zna kako će se situacija promijeniti u idućim mjesecima kad nam brojevi porastu! Ukoliko bi želio stupiti u kontakt s nekime tko živi u tvojoj zemlji, ili potencijalno čak u tvom gradu, slobodno se javi!

Većina alumnija još uvijek studira, većinom preddiplomske, a najmanje diplomske studije. Dvadesetak ljudi već je zaposleno, pri čemu ih je troje otvorilo vlastite firme. Većina ljudi se bavi bioznanostima, matematikom i računalnim znanostima, no imamo i nekoga tko studira glazbu, geofiziku ili biznis.

Napokon, ono što nas čini ekstremno sretnima jest da bi se većina ljudi htjela vratiti na S3 (102/105), dok ovih par ljudi priznaje da su prezauzeti s ostalim stvarima. Također, većina bi htjela “vratiti svoj dug” S3 zajednici na način da održe predavanje, projekt ili radionicu! Mi ćemo to svakako imati na umu za buduce Škole! Uz to, većina ljudi bi voljela mentorirati studenta (potencijalno i izvan S3-ja), još jedna od mogućnosti koje ćemo istraziti u budućim postovima.

To je to zasad! Nadamo se da ste uživali u našem kratkom presjeku, a i da ćete provjeriti svoje emailove i pisati nam ukoliko niste zaprimili link na anketu! Naravno, nadamo se i da ćete nas i dalje čitati te pričati s nama.

Za kraj, kako bismo vam poslali dašak osvježenja, evo vam nekoliko fotografija prirode s naših godišnjih odmora! Do idućeg puta!

Autor Petra Gerber

Računalna biologinja s fokusom na podatke pojedinačnih stanica. Entuzijastica društvenih igara i pričanja s našim alumnijima.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.