Kategorije
Broj 16 Karijere u znanosti

Karijere u znanosti: Consulting

? 7 min

Koautorica: Ivana Osredek

Pozdrav! Nastavljamo s novom kategorijom u kojoj proučavamo različite karijere koje osoba može odabrati nakon studiranja nekog dijela znanosti. Danas vam donosimo consulting, jako zanimljivu karijeru fokusiranu na rješavanje problema i razvijanje strategija. Kako bismo bolje razumjeli što je consulting i kako izgleda iznutra, razgovarali smo s EVO alumnijima i članovima Matildom Maleš i Matijom Žeškom.

Matija Žeško

Matija radi kao konzultant u tvrtki McKinsey & Company gdje se fokusira na razvoj strategija. Prije nego što je postao konzultant, Matija je studirao fiziku na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Zatim je doktorirao na ETH Zürich gdje je istraživao područje atomske fizike, specifično proučavajući astro-kemijske reakcije u laboratorijskim uvjetima. Dok je radio na svom doktoratu, također se krenuo baviti drugim stvarima poput Model UN (debatni klub, gdje ljudi predstavljaju države i raspravljaju o različitim bitnim događajima) i na našoj Ljetnoj školi znanosti. Za vrijeme njegovih dana u Model UN-u saznao je o tome što je consulting i što rade konzultanti te osnovao konzultantski klub na ETH. Njegova najveća motivacija za odlaskom u consulting je želja za promjenom neuravnotežene raspodjele novca i infrastrukture u znanosti, pogotovo u određenim državama.

Matilda Maleš

Matilda radi u ZS Associates, konzultantskoj tvrtki s velikim fokusom na životne znanosti i biotehnološku industriju. Prije nego što je postala konzultant, Matilda je radila u akademiji. Studirala je molekularnu biologiju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu i Sveučilištu u Heidelbergu. Zatim je doktorirala na Sveučilištu u Heidelbergu i EMBL-u (European Molecular Biology Laboratory) u području genomike konkretno se fokusirajući na ulogu nekodirajuće RNA u embriološkom razvoju. Zahvaljujući njezinim aktivnostima izvan laboratorija, također je naučila puno vezano uz svijet biotehnologije. Primjena inovacija u znanosti potaknulo ju je na istraživanje različitih karijera izvan akademije te kroz razgovor s alumnijima njezina instituta  saznala je ponešto o consultingu. Jako joj se svidio posao zbog svoje dinamičnosti i rada na različitim projektima koji bi joj omogućili učenje novih stvari i izložili je različitim poslovima u životnim znanostima.

Kada smo ih upitali što je consulting, dobili smo gotovo identične odgovore – to je proces pomaganja tvrtkama u jasnom određivanju kompleksnih problema s kojima se suočavaju i razvoj pristupa i strategija rješavanju tog problema. Dodatno, konzultanti također trebaju biti u stanju voditi svoje klijente kroz proces rješavanja problema. Pristup određivanju i rješavanju problema nije toliko različit od same znanosti, ali, za razliku od znanosti, u consultingu ne trebate imati odgovore na SVA pitanja, već samo na ona koja će vam osigurati dobru odluku.

Koliko je odgovora dovoljno?

Nakon što su dobili posao, njihov prelazak iz akademije u consulting je prošao prilično jednostavno – velik broj vještina koje su razvili za vrijeme doktorata mogli su primijeniti na novom poslu. Komunikacijske i prezentacijske vještine, koje su izuzetno bitne u znanosti, su neprocjenjive u consultingu. Biti u mogućnosti jasno prenijeti rješenja klijentima je ono što razlikuje dobrog konzultanta od odličnoga. Također, doktorat vas nauči učiti – u znanosti obično trebate naučiti nove ili kompleksne stvari veoma brzo. To je isto slučaj u consultingu jer projekti ne traju dugo i očekuje se da se brzo riješe. U tipičnoj godini, promijenite nekoliko projekata te to zahtijeva brzo upoznavanje novih područja industrije.

Matija i Matilda su nam odabrali nekoliko primjera projekata na kojima su radili kako bi vam lakše bilo razumjeti što oni rade:

  • Podržali R&D (istraživanje i razvoj) srednje velike farmaceutske kompanije kako bi ubrzali klinički razvoj, uključujući razvoj i implementaciju plana i inicijativa o povećanju broja pacijenata u kliničkim istraživanjima
  • Radili s R&D i IT funkcijama multinacionalne farmaceutske kompanije na razvoju tehnološkog nacrta i načina provedbe decentraliziranih kliničkih ispitivanja za njihove programe
  • Razvili strategiju i ocijenili izvršenje digitalne razmjene za tokenizirane vrijednosne papire i kriptovalute za upravni odbor velike europske burze
  • Radili s biotehnološkom kompanijom na poboljšanju iskustva pacijenata i liječnika koje koriste njihov proizvod

Konzultanti rade u timovima – ili na jednom projektu ili na više njih odjednom što ovisi o načinu rada u konzultantskoj tvrtki. Projekti obično traju 6-8 tjedana i mogu biti specijalizirani za jednu vrstu industrije ili se mogu protezati kroz više njih. Na primjer, Matilda se fokusira više na životne znanosti i biotehnologiju, dok je Matijin prvi projekt bio vezan uz potrošačku robu, drugi uz telekomunikaciju, treći uz farmaceutsku industriju i četvrti uz financijsku.

Consulting i putovanje

Konzultantski rad ima i dio rada u uredu i dio rada na terenu. Kada konzultanti nisu na terenu, onda rade iz ureda u svojoj tvrtki (ili od doma u trenutnim pandemijskim okolnostima). Rad na terenu podrazumijeva da je konzultant fizički prisutan u tvrtki za koju radi te ondje radi s ljudima zaduženima za taj projekt. Omjer rada u uredu i na terenu ovisi o pravilima konzultantske tvrtke, ali također i o visini pozicije na kojoj se nalazite. Obično menadžerske i više pozicije imaju više rada na terenu gdje se uživo nalaze s klijentima. U svakom slučaju, neovisno o vašoj poziciji, količina putovanja u consultingu je puno veća od drugih profesija.

Pandemija je donijela nešto pozitivno pokazujući da poslovna putovanja nisu uvijek potrebna jer se mnogo sastanaka može odraditi preko interneta. Također je pokazala da ljudi mogu biti jednako, ako ne i više, produktivni kada rade od doma. U budućnosti, neke konzultantske tvrtke razmatraju hibridne modele gdje zaposlenici rade jedan dio od kuće, a drugi dio iz ureda.  

Što se tiče bitnih vještina kako biste postali odličan konzultant, mnoge se dobiju za vrijeme studiranja neke grane znanosti: komunikacijske vještine, upravljanje vremenom i projektima, analitičke sposobnosti i timski rad. Komunikacijske vještine su bitne kako bi vas vaši klijenti i kolege razumjeli. Dobro upravljanje vremenom i projektima je veoma bitno kako biste završili projekte u relativno razumnom vremenu. Analitičke vještine su potrebne za rješavanje problema i donošenje dobrih odluka. Posljednje, ali definitivno ne najmanje važno, timski rad je uvijek prisutan kod rada na velikim projektima.

Struktura konzultantske tvrtke ovisi o tome gdje radite. U McKinseyu postoji 5 različitih pozicija na kojima možete biti:

  • Fellow/Business Analyst (poslovni analitičar) – rješava probleme, radi analizu, piše izvještaje – obično počinjete na ovoj poziciji nakon što završite diplomski studij
  • Associate (suradnik) – također rješava probleme, radi analizu, piše izvještaje – obično počinjete na ovoj poziciji nakon što završite doktorski studij
  • Engagement manager – menadžerska pozicija gdje upravljate timom kolega na razini Fellow i Associate
  • Associate partner – menadžerska pozicija gdje učite kako postati partner

Završna pozicija je Partner – to je osoba koja dogovara nove projekte s novim ili starim klijentima. Slična je podjela u ZS Associates, samo što ondje postoji više pozicija.

Brz napredak u consultingu

S obaveznim putovanjima te dinamičnim i vrlo raznolikim projektima, consulting se često smatra jako zahtjevnom karijerom. S druge strane, pruža mogućnosti brzog napredovanja i učenja te izlaganja širokom spektru različitih izazova u različitim industrijama, što je čini jako različitom od drugih karijera.

Kada smo ih upitali je li im Ljetna škola znanosti pomogla u karijeri, složili su se kako su ondje uvježbali svoje komunikacijske vještine, kao i sposobnosti upravljanja vremenom i projektima.

Za kraj smo željeli čuti imaju li ikakve savjete za buduće generacije konzultanata. Oboje se slažu da bi se zainteresirani trebali prijaviti za intershipove. Njih često nude konzultantske tvrtke i pružaju odlično praktično iskustvo rada u consultingu. Također su napomenuli da vrijedi prisustvovati webinarima i događajima uživo individualnih konzultantskih tvrtki gdje možete više saznati o načinu rada u tvrtki i vrsti rada kojim se bave.

Pri prijavi za konzultantske pozicije, budite svjesni da ove tvrtke traže akademsku odličnost, međunarodnu iskustvo i vannastavne aktivnosti, tako da nastojte popuniti sve kućice (ili koliko god možete)! Kao u svakoj prijavi za posao, veliki se naglasak daje osobnoj motivaciji za consulting pa se potrudite to lijepo sročiti i prenijeti, kako sebi tako i ispitivačima na razgovoru za posao.

Javite nam kako vam se sviđa naš serijal o karijerama! Ako imate ikakve želje o karijerama koje bismo iduće trebali istražiti, napišite nam dolje u komentarima!

Dodatni izvori

Studije slučaja – jako bitan dio pripremanja za consulting

Kako su se konzultantske tvrtke prilagodile na pandemiju

Consulting magazin – webinari

Autor Mario Zelić

Mario je student medicine s ograničenom količinom vremena i neograničenim brojem hobija koje pokušava ugurati u svoju svakodnevicu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.