Kategorije
Broj 7 Vijesti

Doviđenja 2020!

? 12 min

Napokon je došlo i to prekrasno blagdansko vrijeme! No prije nego što naš tim ode na zasluženi odmor, dopustite nam da podijelimo s vama top 10 stvari koje su se dogodile u S3 zajednici u 2020-oj.

1. Morali smo otkazati Ljetnu Školu Znanosti zbog koronavirusa

Početak ove godine bio je super – S3/S3++ kampovi su bili spremni prihvatiti devetnaestu generaciju polaznika Ljetne Škole Znanosti, i ukupno osmu generaciju u Požegi. Naši organizatori su vrijedno radili i sastavili tim voditelja projekata, otvorili aplikacije i pripremili se na tipičnu godinu, odnosno ljeto znanosti.

I onda je došlo vrijeme koronavirusa i cijeli svijet se promijenio. Nadali smo se najboljem i čekali smo malo dulje prije nego bismo otkazali školu, no situacija je postajala sve gora i nepredvidljiva. Nije postojalo drugog načina – morali smo otkazati Školu.

No entuzijazam naših organizatora nije nestao, vec se refokusirao na adaptiranje programa za 2021., vjerojatno još jednu korona godinu, nadajući se da ćemo naći načina kako nastaviti nasu znanstvenu priču. Iako ćemo zapamtiti ovu godinu kao prvu godinu bez S3-a, toplo se nadamo da je isto tako i zadnja.

2. Rođenje bloga

Dok su naši snovi upoznavanja ljudi, učenja nove znanosti i skupljanja novih iskustava nestali, naša nada za povezivanjem s mrežom alumnija je jačala. S obzirom da se komunikacija pomicala iz stvarnog u virtualni svijet, podsjetili smo se da postoje i druge stvari koje možemo raditi, drugačije priče koje mozemo dijeliti.

Željeli smo podijeliti sa svijetom tko su bili naši alumniji te ujedno popričati s njima da čujemo čime se danas bave. Prepoznali smo potencijal za pronalazak inspirirajućih priča, te mogućnost dijeljenja savjeta mladim generacijama u svim porama života. Isto tako smo shvatili da možemo pisati ponešto za svakoga – Napravi sam eksperimente za našu najmlađu publiku, savjeti za upis fakulteta u stranoj zemlji za naše maturante, te ostale teme za svakog tko želi slušati – ili čitati.

Odlučili smo probati – mala grupa pet volontera, ukljucujući i one iskusnije članove na postdoktorskom studiju te mlade članove koji su tek započeli sa svojim akademskim putem na preddiplomskom studiju. Takva kombinacija perspektiva omogućila nam je da reaktiviramo mrežu, kontaktirajući bivše kolege, no ujedno i pronalazeći i dijeleći naše vlastite znanstvene interese, dijeleći preporuke knjiga ili pregleda novih znanstvenih otkrića.

3. Kontakt s našim alumnijima

Tko god je iskusio S3 stekao je nove prijatelje na tom putu. Neki prijatelji su pritom nestali idućeg ljeta, dok su neki ostali za cijeli život. No uspomene i pisani tragovi su ostali zauvijek.

Razgovor s našim alumnijima se čini kao lagan zadatak – napišeš mail nekom od prijašnjih voditelja projekata ili radionica, organizatorima ili polaznicima koje si upoznao, te će netko odgovoriti i biti sretan podijeliti svoju priču. No pripremiti bilješke o tome što pitati, što napisati i kako formirati razgovor u zanimljivu priču i nije tako lagan zadatak! Trebalo nam je poprilično puno vremena da sastavimo standardizirani set pitanja. Uz to, potrebno je još više vremena da se povežu natuknice iz naših razgovora u koherentnu priču, otkrivajući sve one interesantne detalje iz (ne) znanstvenih života.

I dok su priče naših prijatelja uvijek uzbudljive i pronađu načina da budu totalno nove, željeli smo više. Željeli smo pričati s onima koje nismo osobno sreli, s ljudima koji bi dodali dodatni dijelić S3 puzzle. No gdje započeti?

4. Dovođenje starih (i često isteklih) kontakata u život

Na svakoj školi, svaka osoba dobije listu kontakata kako bi mogli pričati s ostalim polaznicima, voditeljima radionica i projekata nakon škole. U tom obliku, organizatori su nam ostavili pisani trag koji smo mogli slijediti i kontaktirati naše alumnije.

Kad smo pregledali sve škole, sakupili smo listu od 659 ljudi koji su na ovaj ili onaj način bili dijelom Škole. Pronalazak tih lista imena i prezimena nije bio problem, no pronalazak emailova je bila drugačija priča. Imajte na umu da prvih par godina S3-a (npr. do 2006) jako malo polaznika je imalo vlastite email adrese. Oni koji su ostali u kontaktu sa školom ili se vratili kao voditelji, ostavili su nam njihove nove adrese, no ostali su ostali digitalni misterij. Da budemo specifičniji, ukupno 16.5% kontakata alumnija nam je zasad izgubljeno. Neke od nih smo pronasli na LinkedIn-u kao jednoj od najvećih profesionalnih mreža, no ponekad bi time započeli s novim izazovima – što ako je netko promijenio ime, nitko ih ne može identificirati gledajući fotografiju (ipak se ljudi mijenjaju kroz period od 20 godina) ili im imena nisu jedinstvena? Nažalost, gotovo ih je nemoguće pronaći. No ne gubimo nadu da će oni stupit u kontakt s nama.

Također, oni koji su nam ostavili svoje akademske email adrese (npr. adrese dobivene u školi ili na institutu) su također izgubljene zbog automatskog gašenja mailova nakon nekoliko godina. Preciznije rečeno, dodatnih 7.9 % kontakata smo izgubili zbog toga. Srećom, većina tih ljudi je imala email adresu te se pridružila školi za vrijeme društvenih mreza pa se nadamo da će vidjeti post na Facebooku i pisati nam.

U svakom slučaju, naša lista kontakata je bila spremna, no trebali smo pronaći način kako ih kontaktirati. Kreirali smo zato kratku anketu kako bi povratili kontakt s njima, saznali što su radili otkad su napustili školu te dobili informaciju žele li ostati u kontaktu s nama. Ukoliko ste dobili link na našu anketu, no niste je ispunili, molimo vas da to napravite! Naš glavni cilj je da proširimo mrežu kontakata i omogućimo ljudima da se sretnu ili kontaktiraju ljude prilikom traženja prakse ili posla na različitim sveučilistima ili u različitim kompanijama. Ukoliko ste vi jedni od tih ~20% s kojima nismo mogli skupiti u kontakt, molimo vas da nam pišete.

Za kraj važno je spomenuti kako smo sretni da je 24.5% ljudi vidjelo taj email i ispunilo našu anketu! No ne samo to, nego su nam već pomogli u oblikovanju naše zajednice dijeleći vlastita iskustva. Hvala vam svima!

5. Širenje nase prisutnosti na društvenim mrežama

Oni koji nas prate već neko vrijeme, najvjerojatnije su došli u kontakt s nama preko naših Facebook stranica – S3 ili EVO, citajući naše vijesti ili pregledavajući slike sa S3-a. To je naše najaktivnije mjesto s trenutnom publikom od preko 2000 pratitelja. Ili ste možda dijelom privatnih grupa organiziranih nakon svake škole. No kako su društvene mreže počele nicati sa svih strana, morali smo to popratiti i postati aktivniji. Pa ukolko ste na YouTube-u, Instagram-u, Twitter-u ili LinkedIn-u, no ne na Facebooku, možete nas popratiti i tamo. U nekim slučajevima naši računi nisu super aktivni, no nadamo se da će se i to promijeniti u idućim mjesecima. Također, ukoliko nam želite pomoći da budemo aktivniji, napišite nam email!

6. Prijave na natječaje

S obzirom da je Društvo za Edukaciju van Okvira neprofitna udruga koja organizira Ljetnu Školu Znanosti, često se moramo baviti pronalaskom dodatnih financija. Zašto? Jer ukoliko dobijemo više financija, možemo smanjiti cijenu školarine svake godine ili možemo dati stipendiju polaznicima koji dolaze iz obitelji slabijeg imovinskog stanja. Mi čvrsto vjerujemo u pružanje šanse svakom motiviranom polazniku pa čak kad si to i ne mogu priuštiti.

Pa kako nam ide ove godine? Kao što možete zamisliti, ovo je bila ekonomski teška godina za gotovo sve, pa tako i za nas. Uspjeli smo se prijaviti na 2 natječaja, od čega za jedan jos uvijek čekamo rezultate (i nadamo se da ćemo ga dobiti). S obzirom da trenutno nemamo velikih sponzora to znači da ćemo morati postati aktivniji iduće godine i nadati se najboljem.

No dok ste svi vi ovdje, dopustite nam da budemo otvoreni – znate li nekoga odnosno neku instituciju koja bi nam voljela financijski pomoći u obliku donacije kako bismo nastavili s našom školom? Mozda vaš institut, sveučiliste ili kompanija? Ukoliko da, molimo vas da nas kontaktirate kako bismo podijelili s vama dodatne informacije.

Ili biste nam željeli pomoci u pisanju natječaja za financijska sredstva? To je nešto što svako može napraviti, naučit ćete puno, te ćete dobiti važno iskustvo za budućnost! Ukoliko strahujete od mogućnosti da nećete uspiti dobiti natječaj, nemojte! Mi pokušavamo godinama i znamo koliko je to teško te nećemo biti razočarani. Ukoliko se pronalazite u ovim rečenicama, pišite nam!

Ili biste željeli postati dijelom naše financijske potpore? Za nas je svaka lipa važna i pomaže nam na duge staze. Ukoliko da, ovdje možete pronaći naše informacije bankovnog računa:

  • Broj računa (IBAN): HR8523400091110466630
  • Ime računa: DRUŠTVO ZA EDUKACIJU VAN OKVIRA
  • Adresa: Crnojezerska ulica 20, Zagreb, Hrvatska
  • Opis plaćanja: Donacija

Ako nam odlučite pomoći na ovaj način, dio novca će se iskoristiti za dodatna terećenja od strane banke.

7. Aktiviranje alumnija da pišu s nama

Kao direktan rezultat našeg kontaktiranja alumnija, već smo identificirali nekoliko ljudi koji su se pridružili nasem timu pisanja bloga, te smo pritom gotovo poduplali broj inicijalnih članova. I dok su ti članovi male vrijedne pčelice, pišući, čitajući ili ispravljajući tekstove, dosad smo imali jednog alumnija koji nam je prezentirao svoju znanstvenu priču. Stupili smo također i u kontakt s nekoliko alumnija koji će nam pisati nesto iduće godine, no voljeli bismo čuti i vaše ideje – ukoliko volite pisati o znanosti na trajnijoj bazi, ili samo jednom, mi smo sretni ugostiti vas!

8. Studiranje u inozemstvu

Upravo tako je i nastala naša kategorija Studiranje u inozemstvu, jedna od naših uspjeha. Da budemo precizniji, započela je pitanjem – kako mogu pomoći maturantima da studiraju u inozemstvu? S tim pitanjem nam se javio Nikola, za početak dijeleći svoju priču te nakon toga pričajući sa svojim prijateljima ili drugim alumnijima koji studiraju u inozemstvu. Dosad smo tako prekrili nekoliko zemalja svijeta, te konstantno širimo listu.

Tako jednostavna ideja je započela lavinu događaja koja neće stati na preddiplomskim studijima vec ćemo je proširiti na dodatne nivoe. Što mislite o ideji dijeljenja savjeta o tome kako pronaći posao? Ili imati savršen intervju? Postoji toliko mogućnosti, no nedovoljno vremena. Pa ukoliko imate višak vremena, otvoreni smo za suradnju!

9. Priče uspjeha iz naše S3 mreže

Upravo je to zašto smo započeli s kontaktiranjem alumnija! Ne znam vaše viđenje o tome, no kad netko od mojih prijatelja, kolega ili prijašnjih voditelja projekata dobije pohvalu za nešto što su napravili, želim im čestitati, želim reći svakome kako sam upoznala tu osobu i kako je ta osoba super. U tom trenutku želim im reći kako sam ponosna da ih poznajem. I iskreno, postoji toliko puno (neispričanih) priča. Od objave članaka u najprestižnijim časopisima, do dobivanja prestižnih nagrada. Nadamo se da ćemo uspjeti aktivirati našu mrežu kako bismo mogli u realnom vremenu pisati o tim pričama i podijeliti naš ponos!

No, kad pričamo o uspjesima, jedan od velikih uspjeha takve S3 zajednice je imati sigurno mjesto gdje možemo otvoreno pričati i o drugim temama. Npr. našim neuspjesima (kako bi drugi mogli nesto naučiti iz njih)? O zanimljivim online predavanjima za nekog sličnih interesa, pitajući za savjet ili dijeleći informacije o praksama, odnosno poslovima? Upravo takve i dodatne teme želimo s vama dodatno raspraviti u našoj profesionalnoj mreži nastaloj u obliku privatne grupe na LinkedIn-u. Zadnjih par mjeseci smo započeli prezentiranje svih članova (zasad 15tak ljudi) kako bi se bolje upoznali. No tek nedavno, zbog čega smo posebno ponosni, su neki članovi započeli dijeliti informacije o praksama. Hvala vam na tome i nastavite s time kako bismo pomogli našoj zajednici.

Ukoliko ste na LinkedIn-u i alumni ste Ljetne Škole Znanosti – pronađite nas i pridružite nam se!

10. Prvi virtualni božićni reunion

Za kraj ostavljam nabolju stvar. Jednostavno jer je fenomenalna i zato jer se još nije dogodila (no dolazi uskoro). Ponosni smo podijeliti vijest da organiziramo naš prvi virtualni S3/S3++ božićni reunion! Svake godine dosad, sreli bismo se u Zagrebu, no s obzirom da to trenutne mjere ne dopuštaju, te puno Hrvata koji žive u inozemstvu ne bi mogli prisustvovati, fokusirali smo se na prvi susret u virtualnom svijetu!

Što znači da nam se svako može pridružiti, svatko može susresti kolege iz prošlih S3 vremena te pričati s njima i dobiti dojam što su radili zadnjih godina. Kako bismo omogućili susretanje onih polaznika koji su sudjelovali nekoliko godina, mijenjajući njihove uloge od polaznika do voditelja ili organizatora, organizirali smo reunion kroz 3 dana:

  • 28.12. S3/S3++ 2013 – 2016
  • 29.12. S3/S3++ 2017 – 2019
  • 30.12. S3/S3++ 2001 – 2012

To ne znači da ukoliko ste bili dijelom S3/S3++ 2013 da možete doći samo 28.12., no osigurat će da ce netko s tvoje godine biti tamo. Unatoč tome, možete se registrirati za bilo koji dan!

Pozivnice su vam stigle u vaš inbox, no ukoliko ih niste dobili, javite nam pa ćemo vam poslati linkove. Ukoliko se pitate kako će to biti orgnaizirano – postojat će puno virtualnih stolova za kojima možete sjesti i pričati s ljudima, postojat će mini predavanja te speed-networking. Pa bez duljenja – vidimo se tamo!

Za kraj

S ovim kratkim pregledom, želimo vas ostaviti s nizom malih akcija koje smo napravili ove godine, koristeći naše slobodno vrijeme da pojačamo našu S3 zajednicu. No morate priznati da smo zaslužili pauzu za vrijeme praznika kako bismo dobili nove ideje za iduću godinu. Vraćamo se natrag kratko nakon nove godine, donoseći vam kratki pregled s našeg Virtualnog reuniona.

Do tad, želimo vam mirne i blagoslovljene praznike, u okruženju onih do kojih vam je stalo, opustajući se uz neku knjigu ili najdražu igru kako biste se napunili pozitivnošću i dobili svježi početak za 2021.!

Vas S3 blog tim

Autor Petra Gerber

Računalna biologinja s fokusom na podatke pojedinačnih stanica. Entuzijastica društvenih igara i pričanja s našim alumnijima.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.