Kategorije
Broj 13 Vijesti

Jedna godina S3 bloga

🕒 5 min

Možete li vjerovati? Već je prošla godina dana otkad je ovaj blog prvi put ugledao svjetlo dana. Osnovali smo ga kako bismo dodatno povezali svoju izvanrednu alumni zajednicu, ali i da bismo se predstavili svijetu, trudeći se preživjeti 2020. I preživjeli smo, uz vašu pomoć! Danas želimo napraviti brzinski pregled protekle godine i svega što smo – zajedno – izgradili tijekom nje.

Što nam je donijela prva polovica 2021.?

Uspješan virtualan reunion

Na samom smo kraju 2020. spomenuli da se veselimo prvom vritualnom izdanju godišnjeg S3 božićnog reuniona. Bio je to lijep kraj za godinu punu iskorištavanja situacije u kojoj smo se našli, što je također bio jedan od ciljeva ovog bloga. Uzevši u obzir koliko dugo postoji Ljetna škola znanosti i njen internacionalni karakter, bili smo presretni ishodom svog prvog pokušaja da reunion preselimo u digitalni prostor. Ako već niste, možete još pročitati o tome kako je prošlo u našoj prvoj ovogodišnjoj objavi.

Dovršeno prvo poglavlje Studiranja u inozemstvu

Studiranje u inozemstvu jedan je od naših najvećih tekućih projekata. Trudimo se maksimalno iskoristiti svoju široku međunarodnu mrežu bivših i trenutnih studenata u STEM-u kako bismo onim budućima olakšali da to postanu. Tek smo zagrebli površinu onoga što imamo u planu za tu kategoriju, ali već smo postigli i prvi od ciljeva koje smo si zacrtali, u obliku Nikolina (izvrsno sažeta) vodiča za prijave na preddiplomske studije u inozemstvu.

Međutim, kao što sam rekla, tek smo krenuli. Dapače, spremamo se pokrenuti sljedeće nastavke Studiranja u inozemstvu – one o diplomskim studijima i, za mlađu publiku, srednjoškolske programe razmjene. Ovdje će nam ponovno trebati vaša pomoć pa vas molimo da ponekad škicnete inbox, za koju potencijalnu anketu o vašim iskustvima. Svjesni smo da ovo nisu vremena za međunarodna (ili ikakva) putovanja, ali to vam daje mogućnost dobrog planiranja unaprijed. Stoga, ako ste ranije imali prilike studirati u inozemstvu, cijenili bismo kad biste nam pomogli da pomognemo sljedećoj generaciji (internacionalnih) studenata da se pripreme za svoja nadolazeća iskustva.

Povratak Ljetne škole znanosti

Još virtualnih inovacija! S obzirom da smo morali otkazati Ljetnu školu prošle godine, trudimo se osigurati njen ovogodišnji povratak. Naravno, ni ova godina nije bez izazova – pandemija je još uvijek aktivna, što znači da nikako nismo mogli odgovorno organizirati Ljetnu školu na kakvu smo navikli. Međutim, u proteklih smo godinu i nešto dana svi navikli na prevođenje mnogih životnih iskustava u njihove najbolje online zamjene, pa se trudimo to napraviti i sa Školom. Zapravo, još se uvijek možete prijaviti na nju! Organizacija online kampa omogućuje mnogo kasnije rokove, tako da su prijave za S3/S3++ 2021. otvorene sve do 1. srpnja! Možete pročitati više o tome što nudi na našoj web stranici ili, sažeto na jednom mjestu, ovdje.

Naš prvi rođendan

Naravno, ne možemo prešutjeti još jedan veliki događaj 2021., a to je onaj iz gornjeg naslova. Jako smo zadovoljni godinom koju smo proveli radeći na ovome blogu, a još i više vašim odnosom prema njemu. Zato vam donosimo i kratki dosadašnji životopis S3 bloga.

Naš tim

Krenuli smo kao malen podskup Društva za Edukaciju van Okvira (EVO), društva koje stoji iza Ljetne škole znanosti. Naš se izvorni tim od petoro ljudi s vremenom više nego udvostručio, ne uključujući goste! Proširili smo se i van EVO-a unutar svoje alumni mreže, ali čak i van Hrvatske, u duhu S3-ja.

Neke od nas još niste imali priliku upoznati, ali svi mi jako volimo upoznavati vas – neke od naših najnovijih pridošlica moći ćete zato upoznati vrlo skoro. Želimo vam i ponovno uputiti poziv da nam se pridružite i dodatno upotpunite sliku koju pokušavamo naslikati.

Naša publika

Ovo je srž bloga – ti, čitatelj. Koliko smo god izvorno ciljali na svoju postojeću alumni zajednicu, zbog čega se uglavnom njima i obraćamo, jako nas veseli potvrditi da se ljubav prema znanosti širi i van nje te spaja nove ljude. Na samom smo početku imali oko 300 posjetitelja mjesečno. Sad, godinu dana kasnije, taj je broj porastao na više od 1100. Nešto nalik na tipičnu S3 demografiju, naša publika dolazi iz cijelog svijeta, ali ponajviše iz Hrvatske i Srbije, no i iz Njemačke, Poljske, Slovenije i Belgije.

Druga stvar vrijedna spomena jest naš mjesečni newsletter, koji je isto primio dosta vaše pažnje – njegovih je izvornih 75 pretplatnika naraslo na 113, čime smo vrlo zadovoljni.

Naš sadržaj

Kad je blog tek nastao, imali smo jasan primarni cilj na umu, a to je bilo povezivanje alumni zajednice. Stoga smo krenuli s dvije vrste objava – one o vama i one za vas. Imali smo pet početnih kategorija: Vijesti, za potrebe ažurnih obavijesti o svemu vezanom za S3 i EVO (kao što je i ova objava), Prezentiram alumnija, gdje smo htjeli svim našim sjajnim bivšim S3-jevcima s različitim životnim pričama omogućiti da ih podijele, te tri preostale kategorije namijenjene znanstvenim sadržajima za sve koje bi oni mogli zanimati – Uradi sam za mlađu publiku, kao i Razumjeti znanost i Krik znanosti za one s malo više iskustva.

Ubrzo smo proširili ponudu, doduše. Prvo smo uza životne priče osnovali mjesto za profesionalna postignuća iskusnijih ljudi iz naše alumni mreže – Moj projekt. Nedugo zatim uveli smo još jednu kategoriju na koju smo iznimno ponosni (i koja je već ranije spomenuta), Studiranje u inozemstvu. Ni ove godine nismo zaostajali – novih šest mjeseci, nove dvije kategorije. Pokrenuli smo Znanost fikcije, gdje želimo istražiti mnoštvo fiktivnih svjetova i znanost koja je u njima skrivena. Također je popunjeno mjesto za prirodni nastavak na Studiranje u inozemstvu, Karijere u znanosti, projekt oko kojeg smo jednako uzbuđeni i spremni dugo i oprezno raditi kako bi njegov rezultat bio što korisniji. Opet kao Studiranje u inozemstvu, zasniva se na suradnji cijele naše alumni zajednice, zbog čega vas pozivamo da nam se pridružite u njegovu razvoju ako želite doprinijeti!

Sve skupa, pripremili smo vam 49 objava raspodijeljenih u 12 brojeva. Veselimo se i sljedećih 12 brojeva (te njihovih koliko god objava) u sljedećoj godini života S3 bloga.

U ime cijelog uredničkog tima, hvala vam na divnih 12 mjeseci. Nastavite pričati s nama, nastavite pratiti i, naravno, slobodno nam se pridružite!

Autor Laura Busak

Laura je studentica fizike s velikom ljubavi za sve povezano sa svemirom. Voli svirati i slušati glazbu, čitati, promišljati i općenito raditi što god joj padne na pamet, nerijetko do bar 2 ujutro.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.