Kategorije
Broj 19 Eksperimentalno

Blog rewind

🕒 6 min

Koautor: Mario Borna Mjertan

Pozdrav, dragi čitatelju S3 bloga! Interaktivni kviz se vratio! Kao što je bio slučaj s našim prvim kvizom (pročitaj ga ako već nisi), pitanja variraju: ovog puta naći ćeš teme od knjižvenosti do farmakologije. Još jednom, bez brige ako ne znaš neke od ovih pojmova – pokušaj svejedno odgovoriti.

Svako pitanje ima točno jedan ispravan odgovor. Kad odabereš odgovor, dobit ćeš rezultat i dodatno objašnjenje. Ispod svakog pitanja linkali smo na članak sa svojeg bloga koji ulazi u više detalja o predmetnoj temi. Zabavi se!

1. Tko je autor Kratke povijesti gotovo svega?

Richard Holmes
Zehra Husain
Bill Bryson
Daniel J.Boorstin
✔️ Točan odgovor!
Bill Bryson je američko-britanski autor knjiga o putovanjima, engleskom jeziku, znanosti i drugim nefikcijskim temama. U svojoj poznatoj knjizi, “Kratka povijest gotovo svega”, obećaje (ukratko) proći kroz najveće i najšire teme od svih.
❌ Netočno.
Bill Bryson je američko-britanski autor knjiga o putovanjima, engleskom jeziku, znanosti i drugim nefikcijskim temama. U svojoj poznatoj knjizi, “Kratka povijest gotovo svega”, obećaje (ukratko) proći kroz najveće i najšire teme od svih.

Kako znamo sve što znamo

2. Radiološka dijagnostička tehnika je:

Rendgen
Scintigrafija
CT
Svaka od navedenih
✔️ Točan odgovor!
Rendgen, scintigrafija i CT sve su radiološke dijagnostičke tehnike u medicini.
❌ Netočno.
Rendgen, scintigrafija i CT sve su radiološke dijagnostičke tehnike u medicini.

Od Röntgena do Damadiana: demistifikacija zračenja te uvod u radiologiju i nuklearnu medicinu

3. Na apsorbciju djelatne tvari iz periferije ne utječe :

Koncentracija djelatne tvari
Lužnatost medija u kojem želimo da se dogodi apsorbcija
Veličina i kemijski sastav djelatne tvari
Prisutstvo hrane prilikom inhaliranja lijeka
✔️ Točan odgovor!
Na apsorpciju djelatne tvari s periferije utječe sama priroda molekule, lužnatost medija u kojem želimo da se apsorbira, koncentracija djelatne tvari na mjestu apsorpcije, njena veličina i kemijski oblik, a u nekim slučajevima i pomoćne tvari koje se koriste. Ukoliko se primjenjuje peroralno, prisutnost hrane može utjecati na apsorpciju djelatne tvari. Brzina respiracije ima utjecaja u slučaju inhalacije djelatne tvari, prokrvljenost tkiva u slučaju intravenske ili intranazalne primjene te eventualna oštećenja kože u slučaju transdermalne primjene.
❌ Netočno.
Na apsorpciju djelatne tvari s periferije utječe sama priroda molekule, lužnatost medija u kojem želimo da se apsorbira, koncentracija djelatne tvari na mjestu apsorpcije, njena veličina i kemijski oblik, a u nekim slučajevima i pomoćne tvari koje se koriste. Ukoliko se primjenjuje peroralno, prisutnost hrane može utjecati na apsorpciju djelatne tvari. Brzina respiracije ima utjecaja u slučaju inhalacije djelatne tvari, prokrvljenost tkiva u slučaju intravenske ili intranazalne primjene te eventualna oštećenja kože u slučaju transdermalne primjene.

Interakcija lijekova?

4. U CRISPR/Cas9 tehnologiji za uređivanje genoma, Cas9 služi kao:

Nukleaza
Telomeraza
RNA polimeraza
Metiltransferaza
✔️ Točan odgovor!
Cas9 je nukleaza, enzim koji može rezati nukleinske kiseline, DNA i RNA. Zato Cas9 zovemo “molekularnim škarama”.
❌ Netočno.
Cas9 je nukleaza, enzim koji može rezati nukleinske kiseline, DNA i RNA. Zato Cas9 zovemo “molekularnim škarama”.

Priča o CRISPR-u: Otkriće i podrijetlo naziva

5. U knjizi “Čovjek koji je pobrkao svoju ženu i šešir”, Oliver Sacks piše o:

Čovjeku koji se vjenčao sa šeširom
Pacijentu čija je percepcija bila narušena i vidio je vlastitu suprugu kao šešir
Čovjeku koji je spakirao svoju ženu u putnu torbu umjesto šešira
Čovjeku koji je kupovao šešire svojoj supruzi
✔️ Točan odgovor!
U svojoj knjizi, neurolog Oliver Sacks opisuje u detalje neke od najzanimljivih priča pacijenata koje je susreo tijekom svoje karijere. Knjiga je tako dobila naslov po pacijentu čija je percepcija bila narušena te je počeo objekte vidjeti kao ljude, do te mjere da je pobrkao svoju ženu sa šeširom.
❌ Netočno.
U svojoj knjizi, neurolog Oliver Sacks opisuje u detalje neke od najzanimljivih priča pacijenata koje je susreo tijekom svoje karijere. Knjiga je tako dobila naslov po pacijentu čija je percepcija bila narušena te je počeo objekte vidjeti kao ljude, do te mjere da je pobrkao svoju ženu sa šeširom.

Misteriozna neurologija

6. Što je Dina?

Planet
Knjiga Franka Herberta
Formacija pijeska
Sve navedeno
✔️ Točan odgovor!
“Dina” je naslov knjige Franka Herberta koja je nedavno eksplodirala u popularnosti zahvaljujući objavi dugo-iščekivane nove verzije njene filmske adaptacije. Istoimena “Dina” planet je koji se također naziva Arrakis, sasvim prekriven pijeskom i nevjerojatno stranim bićima, a koji igra ključnu ulogu u svemiru Dine. Dine se mogu pronaći na mnogim mjestima na Zemlji u obliku pješčanih dina.
❌ Netočno.
“Dina” je naslov knjige Franka Herberta koja je nedavno eksplodirala u popularnosti zahvaljujući objavi dugo-iščekivane nove verzije njene filmske adaptacije. Istoimena “Dina” planet je koji se također naziva Arrakis, sasvim prekriven pijeskom i nevjerojatno stranim bićima, a koji igra ključnu ulogu u svemiru Dine. Dine se mogu pronaći na mnogim mjestima na Zemlji u obliku pješčanih dina.

Dina: kako pijesak poprima oblik

7. U kojem dijelu stanice se generira energija?

Mitohondrij
Lizosom
Jezgra
Golgijev aparat
✔️ Točan odgovor!
Sve eukariotske stanice sadrže mitohondrije, poseban dio stanice gdje se mnoge kemijske reakcije odvijaju. Primjerice, tamo se sva energija generira iz glukoze.
❌ Netočno.
Sve eukariotske stanice sadrže mitohondrije, poseban dio stanice gdje se mnoge kemijske reakcije odvijaju. Primjerice, tamo se sva energija generira iz glukoze.

Ultrazvuk, magnetsko polje i tumori mozga – fikcija ili potencijalna stvarnost?

8. Što bakterije trebaju da bi izrezale stranu DNA?

Cas9
tracrRNA
crRNA
Sve navedeno
✔️ Točan odgovor!
Samo jedna nukleaza – Cas9 – zajedno s tracrRNA i crRNA čini sve što je potrebno bilo kojoj bakteriji da ukloni (izreže) stranu DNA.
❌ Netočno.
Samo jedna nukleaza – Cas9 – zajedno s tracrRNA i crRNA čini sve što je potrebno bilo kojoj bakteriji da ukloni (izreže) stranu DNA.

Priča o CRISPR-u – Drugi dio: Bakterijski imunitet

9. Prvo kliničko istraživanje opisano je:

Od strane liječnika Jamesa Linda
U drevnoj Grčkoj
Od strane redovnika Gregora Mendela
U Bibliji
✔️ Točan odgovor!
Mnoge će začuditi da je prvo kliničko istraživanje opisano u Bibliji, u Knjizi Danijela. Prema tekstu, kralj Nabukodonozor nenamjerno je proveo nekontrolirani medicinski eksperiment.
❌ Netočno.
Mnoge će začuditi da je prvo kliničko istraživanje opisano u Bibliji, u Knjizi Danijela. Prema tekstu, kralj Nabukodonozor nenamjerno je proveo nekontrolirani medicinski eksperiment.

Klinička istraživanja – Prvi dio: Medicinska istraživanja

10. Što je “otpadna” DNA?

Dio gena koji kodira aminokiseline
Kraj kromosoma
Vrlo repetitivni heterokromatinski dijelovi, siromašni genima i razbacani unutar genoma
Sekcija gena koja sadrži kod potreban za početak transkripcije DNA poruke u mRNA
✔️ Točan odgovor!
“Otpadnom” DNA nazivamo vrlo repetitivne heterokromatinske dijelove, siromašne genima i razbacane unutar genoma
❌ Netočno.
“Otpadnom” DNA nazivamo vrlo repetitivne heterokromatinske dijelove, siromašne genima i razbacane unutar genoma

Jelena Tica: “Nemoj se bojati sanjati velike snove i iznova se truditi usprkos svemu!”

Kako ste prošli? Jeste li znali odgovore na sva pitanja ili ste naučili nešto novo? Javite nam u komentarima ako uživate u našim kvizovima.

Autor Jovana Dinić

Jovana je stalna čitateljica knjiga i zaljubljenica u glazbu, u slobodno vreme student medicine. Kad odraste, želi biti znanstvenica s iskrom ekologa, ili možda oboje istvremeno.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.