? 4 min
U ovoj objavi proći ćemo sve objave u sekciji Studiranje u Inozemstvu. Pregledat ćemo upise za Kanadu, Francusku, Belgiju, UK, SAD, i Njemačku. Usporedit ćemo razne sustave, rokove i uvjete.
Uvod
Međunarodni upisi na fakultete odvijaju se u posljednjem razredu srednje škole, većinom između 10. i 5. mjeseca. Nekada ovise velikim dijelom o vašem podrijetlu (Francuska), a negdje su skoro identični upisima za državljane (SAD, UK).
SAD ima najdulji proces upisa. Ostale države imaju upise otprilike istog trajanja, a većina neodređenosti dolazi iz različitosti rokova u pojedinih fakulteta.
Koristit ću riječ fakultet za akademske institucije koje pružaju preddiplomske (bachelor’s) programe. Gledat ću na upise iz perspektive akademski usmjerenog studenta i pretpostaviti da planirate studirati na engleskom jeziku.
Standardizirani testovi
Za većinu država trebat ćete pisati barem jedan ispit znanja i jedan test iz poznavanja engleskog jezika.
Testovi mogu provjeravati opće znanje (poput SAT-a, ACT-a, GRE-a ili glavnog dijela njemačkog TestAS-a) ili određene teme (SAT Subject Tests, TestAS Subject-Specific Test Modules).
Za upise u američke fakultete morate pisati ili SAT ili ACT, no SAT se često prihvaća i izvan SAD-a kao dodatak prijavi.
Najprihvaćeniji testovi iz engleskog jezika su TOEFL i IELTS.
Prijave
Prijave na strane fakultete generalno idu kroz državne (Francuska), neprofitne (USA, UK), regionalne (Kanada) ili fakultetske (Njemačka, Kanada, Belgija) stranice.
Generalno ćete morati ispuniti osobne, obiteljske i akademske informacije. Morat ćete i prevesti određene dokumente i poslati ih kroz stranicu za prijave.
Prijave za SAD i UK većinom se rade ispunjavanjem standardiziranih formulara preko interneta (Common Application ili Coalition Application za SAD, UCAS za UK), a ostale države koje smo pregledali imaju proces koji većinski ovisi o konkretnom fakultetu.
Dokumenti koji su najčešće potrebni su:
- Akademske diplome i svjedodžbe
- Putovnica
- Motivacijsko pismo
- Životopis
- Rezultati testova
- Pisma preporuke
Intervjui
U nekim su državama intervjui česti (SAD i UK), a u ostalima to ovisi o fakultetu na koji se prijavljujete.
Intervjui mogu biti evaluacijski (uobičajeno u UK), što znači da predstavnici fakulteta (službenici ili bivši učenici) testiraju vaše znanje, ili informacijski (uobičajeno u SAD-u), što znači da vas bolje upoznavaju.
U većini ćete slučajeva intervjue odraditi online jer je teško pronaći predstavnike u većini mjesta.
Stipendija
Stipendije je teško pronaći u nekim državama (Belgija), a u drugima su jako važne i česte (SAD).
Najčešće ćete se prijavljivati za stipendije direktno kroz fakultete. U SAD-u i dijelovima Kanada morate se prijaviti kroz CSS Profile, gdje ispunjavate informacije o osobnim i obiteljskim financijama i prilažete porezne dokumente.
Troškovi
Troškovi upisa uključuju testove, troškove prijave i birokratske troškove.
Za studiranje u nekim državame obvezno je demonstrirati visoku razinu ekonomske sigurnosti. Za Njemačku je potrebno imati €10,000 ušteđevine, a za Kanadu CA$10,000.
Najpovoljnije države za studiranje generalno su Francuska, Njemačka i Belgija. Francuska, Kanada i UK imaju visoke životne troškove, ali UK se ističe zbog visokih školarina nakon Brexita. SAD je zloglasan po visokoj cijeni studiranja, ali stipendije su tako temeljne i darežljive da je moguće smanjiti cijenu na $0 uz odličnu prijavu. To znači da SAD može biti i najskuplja i najjeftinija država za studiranje, ovisno o stipendiji.
Nemojte preozbiljno shvaititi ove grafove jer se troškovi mogu jako razlikovati ovisno o lokaciji i fakultetu.
Zaključak
Kao što smo vidjeli, SAD se ističe u upisima svojim dugim i skupim procesom, ali i velikim naglaskom na stipendije. Ostale države imaju većinom slične procese i troškove. UK je na mnogo načina sredina između SAD-a i ostalih država što se tiče troškova i procedura.
Ako vas zanimaju upisi u ove države, pogledajte sekciju Sudiranje u inozemstvu, gdje imamo podrobnija objašnjenja za svaku državu.
Zasluge
Ova objava i ostatak sekcije Studiranje u inozemstvu temelje se na iskustvima međunarodnih studenata. Puno im hvala:
- Bjorn Rambi iz Albanije koji studira u LMU Munich,
- Lajos iz Mađarske,
- Janko iz Hrvatske,
- Karolina iz Litve,
- Samson Mercier iz Francuske.
Jesam li nešto zaboravio? Imate li drukčija iskustva? Imate li pitanja? Slobodno ostavite komentar.